Rubriky
Mac

TotalFinder: Finder na steroidech

TotalFinder je můj hlavní a jediný souborový manažer. Rozšíří nativní Finder o řadu užitečných funkcí, které by měl umět a neumí, jako jsou například hezké taby, adresáře ve výpisu upřednostněné před soubory, Cmd-X Cmd-V přesouvání souborů, automatické roztahování sloupců ve sloupcovém zobrazení nebo snadné zobrazování skrytých souborů. A chcete-li, tak i dvousloupcový „Norton Commander“ režim.

Ačkoliv je to ve skutečnosti jiná aplikace než Finder, tváří se jen jako jeho nenápadné rozšíření, což mi hodně vyhovuje. Podobný by měl být XtraFinder, který jsem ale nezkoušel. 

Narozdíl třeba od PathFinderuForkliftumuCommanderu nebo DiskOrderu, které mají úplně jinou filozofii či design a které mi kvůli tomu během praktického používání vůbec nesedly.

Jedinou, ale naprosto zásadní nepříjemnou vlastností TotalFinderu je, že opravdu reálně modifikuje a „hackuje“ systémový Finder. Což se pochopitelně nelíbí MacOSu jako takovému, kde to od jeho verze El Capitan naráží na System Integrity Protection. Pro spuštění a běh TotalFinderu se tak musí celý SIP vypnout.

Rubriky
Mac

Jak opravit opravy pravopisu

Přidali jste si do vlastního slovníku ve spellcheckeru omylem nějaké chybné slovo a teď vám to nabízí k náhradě blbosti? Pro nápravu je nejlepší natvrdo editovat příslušný definiční soubor ~/Knihovna/Spelling/LocalDictionary, ať už proklikáním se k němu skrz Finder (nezapomeňte si předtím zobrazit skryté soubory), anebo otevřením přes Terminál:

open ~/Library/Spelling/LocalDictionary

Existuje případně ještě jedna cesta, jak vynutit zapomenutí špatně naučeného slova. V některých aplikacích, jako jsou třeba Poznámky nebo TextEdit, můžete napsat příslušné chybné slovo, kliknout na ně pravým tlačítkem a vybrat Zapomenout pravopis.

Rubriky
Mac

Co na rozbalování archivů? Unarchiver!

Mac sice umí nativně rozbalovat ZIP, ale s dalšími archivními formáty, jako je třeba RAR, už může mít problémy. Proto mám The Unarchiver.

Jednoduchost a přímočarost Unarchiveru je nevídaná. Ani nevím, že ho v počítači mám. Dvojklik na archiv, vedle něj se hned vše rozbalí do adresáře a hotovo. Ve výchozí konfiguraci může mít někdy problémy s diakritikou v názvech souborů, pokud si ale v nastavení změníte preferované kódování na Středoevropské (DOS Latin 2) s 80% jistotou volnosti, máte po problému.

Zkoušel jsem i řadu dalších nástrojů, třeba hodně populární iZip. Ten je ale u větších archivů pomalý, má problémy s českou diakritikou, není schopný se prokousat přes vícedílný RAR… A hlavně otevírá archivy jako nové přimountované zařízení. To na první pohled může vypadat užitečně, ale je to těžkopádné a mně to vůbec nesedlo. Já chci prostě někam rozbalit soubory a nic víc.

Pro mě je ideál The Unarchiver.

Rubriky
Mac

Jak skrýt nepoužívané předvolby systému

Pokud některé ikony v Předvolbách systému vůbec nepoužíváte, můžete si je skrýt. Spusťte Předvolby systému, v menu pak vyberte Zobrazení > Vlastní.

Odškrtejte checkboxy u položek, které už nechcete vídat. A celé to potvrďte kliknutím na Hotovo.

Rubriky
Mac

Jak změnit počet ikon v Launchpadu

Nevyhovuje vám počet a velikost ikon v Launchpadu? Chtěli byste třeba, aby se jich tam u vašeho velkého monitoru na jednu stránku vešlo více?

Ikony se standardně zobrazují v matici 5 řádků x 7 sloupců. A právě počet řádků a sloupců můžete s pomocí terminálu změnit:

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int 10
defaults write com.apple.dock springboard-columns -int 10
killall Dock

Pro vrácení na defaultní podobu pak stačí dané klíče zase smazat:

defaults delete com.apple.dock springboard-rows
defaults delete com.apple.dock springboard-columns
killall Dock
Rubriky
Mac

Ovládejte dialogová okna z klávesnice

Chcete používat klávesnici k ovládání dialogů a přepínat se klávesou Tab mezi všemi interaktivními prvky okna? Povolte poněkud nesrozumitelně nazvanou možnost Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky > Používat navigaci z klávesnice k přepínání mezi ovládacími prvky.

Ve starších verzích MacOS se tato volba jmenuje Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky > Úplný přístup z klávesnice > Klávesou Tab přepínat mezi všemi ovládacími prvky.

Geekové si pak totéž můžou zařídit elegantně v terminálu:

defaults write NSGlobalDomain AppleKeyboardUIMode -int 3
Rubriky
Mac

Jak na Macu zakázat Caps Lock

Možná považujete Caps Lock za zlo, historickou chybu a relikt na klávesnici. A pokud ho někdy zapnete, tak jen omylem. Taková ta věc, co není k ničemu jinému, než k naštvání.

V takovém případě se vám bude hodit Karabiner. S jeho pomocí si můžete snadno přemapovat Caps Lock třeba na prostý Shift:

Karabiner umí i složitější využití Caps Locku, prozkoumejte jeho complex modifications knihovnu, ze které si pak můžete vhodné pravidlo snadno importovat.

Můžete si z něj také udělat Hyper Key pro další vlastní klávesové zkratky nebo spouštění maker, aniž byste riskovali kolizi s jinou už existující kombinací.

Podívejte se rovnou, jak povolit či zakázat Caps Lock na iPhonu.

Rubriky
Mac

Jak zobrazit skryté soubory na Macu?

Ve Finderu nebo v dialogu pro otevření/uložení si můžete zobrazit a zase skrýt skryté soubory klávesovou zkratkou Cmd+Shift+tečka.

Mně tahle zkratka dlouho neseděla a měl jsem ji přemapovanou na Ctrl-H. Pokud to také chcete, máte několik možností, jak to udělat:

  • Standardní nastavení Macu je dost omezené, takže toto přemapování v Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky bohužel nenabízí.
  • Můžete tomu jít naproti přes vlastní Automator service, ale to je trochu zbytečný overkill.
  • Pokud používáte Total Finder, můžete si variantně nastavit zkratku přímo v něm, v Předvolby > TotalFinder > Prohlížeč souborů > Zobrazit skryté.
  • S Total Finderem pak můžete také přepínat zobrazování skrytých souborů i myší přímo z jeho menu Zobrazení > Zobrazit skryté.
  • Existuje i jednoúčelová aplikace Funter přesně pro tento účel.

Pokud jste geekové a máte blízko terminálu, i pro vás je tu cesta:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder

A chcete-li si to zjednodušit a místo takových dlouhých řádků psát příště třeba jen showFiles a hideFiles, přidejte na konec svého souboru ~/.bash_profile následující dva řádky:

alias showFiles='defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder /System/Library/CoreServices/Finder.app'
alias hideFiles='defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder /System/Library/CoreServices/Finder.app'

Rubriky
iPad iPhone Mac

Telefonujte přímo ze svého počítače

Zapněte si v iPhone volbu Nastavení > Telefon > Hovory na ostatních zařízeních. Budete moci uskutečňovat běžné hovory i z Macu nebo iPadu.

Rubriky
Mac

Rychlý náhled dokumentů s mezerníkem

Ve Finderu otevře mezerník náhled jakéhokoliv souboru, od PDF přes Word až po zvuky či videa, aniž by se musela otevírat příslušná aplikace. Apple tomu říká Quick Look.

Pro typy souborů, pro které Mac rychlý náhled standardně nepodporuje, stačí hledat na Googlu (například JSON nebo CSV). Velice pravděpodobně už to řešil někdo před vámi.