Rubriky
Mac

Jak zobrazit skryté soubory na Macu?

Ve Finderu nebo v dialogu pro otevření/uložení si můžete zobrazit a zase skrýt skryté soubory klávesovou zkratkou Cmd+Shift+tečka.

Mně tahle zkratka dlouho neseděla a měl jsem ji přemapovanou na Ctrl-H. Pokud to také chcete, máte několik možností, jak to udělat:

  • Standardní nastavení Macu je dost omezené, takže toto přemapování v Předvolby systému > Klávesnice > Zkratky bohužel nenabízí.
  • Můžete tomu jít naproti přes vlastní Automator service, ale to je trochu zbytečný overkill.
  • Pokud používáte Total Finder, můžete si variantně nastavit zkratku přímo v něm, v Předvolby > TotalFinder > Prohlížeč souborů > Zobrazit skryté.
  • S Total Finderem pak můžete také přepínat zobrazování skrytých souborů i myší přímo z jeho menu Zobrazení > Zobrazit skryté.
  • Existuje i jednoúčelová aplikace Funter přesně pro tento účel.

Pokud jste geekové a máte blízko terminálu, i pro vás je tu cesta:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder

A chcete-li si to zjednodušit a místo takových dlouhých řádků psát příště třeba jen showFiles a hideFiles, přidejte na konec svého souboru ~/.bash_profile následující dva řádky:

alias showFiles='defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE; killall Finder /System/Library/CoreServices/Finder.app'
alias hideFiles='defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE; killall Finder /System/Library/CoreServices/Finder.app'